Belka
Wtorek, 19 Marca 2024   imieniny: Bogdan, Marek
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Zobacz unikatowe mapy Wrocławia. Jak miasto zmieniało się przez stulecia? [DUŻO ZDJĘĆ]

Data publikacji: 2018-10-05, Data modyfikacji: 2018-10-05
A A AWydrukDrukuj  
 
Pierwszą mapę Wrocławia namalowano na płótnie, jak obraz. Późniejsze wykonywano w różnych technikach graficznych. Były to między innymi drzeworyty, miedzioryty, akwaforty - dzięki temu plany stały się bardziej powszechne: można było robić ich kilkadziesiąt i więcej odbitek. - Plan i mapa, podobnie jak książka, w dawnych wiekach należały do obiektów luksusowych i mogli sobie na nie pozwolić tylko zamożni obywatele. We Wrocławiu posiadały je w swoich zbiorach znane biblioteki kościołów św. Marii Magdaleny, św. Elżbiety i św. Bernarda oraz bogaci patrycjusze - opowiada Halina Okólska z Muzeum Miejskiego Wrocławia. Dziś mapy dawnego Wrocławia można zobaczyć w naszej galerii zdjęć... Odnajdziecie Państwo na nich znane wam z dzisiejszego Wrocławia miejsca i ulice?

Pełna treść wiadomości na: srodaslaska.naszemiasto.pl/artykul/zobacz-unikatowe-mapy-wroclawia-jak-miasto-zmienialo-sie,4828101,gal,t,id,tm.html?kategoria=1
naszemiasto.pl, Źródło artykułu: naszemiasto.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat średzki – powiat w środkowej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Środzie Śląskiej. W skład powiatu wchodzą gminy: Środa Śląska, Kostomłoty, Malczyce, Miękinia i Udanin, zajmując powierzchnię 703,68 km².

    Położenie powiatu na terenie Doliny Odry, Wysoczyzny Średzkiej i Równiny Kostomłotów wpływa na jego krajobrazową różnorodność. Atrakcję przyrodniczą stanowi głównie rezerwat przyrody "Zabór".

    Wśród zabytków powiatu wyróżnia się: pałace (np.gotycko-renesansowy zamek na wodzie w Wojnowicach), kościoły (Kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Ciechowie, Kościół Najświętszej Marii Panny w Środzie Śląskiej, Kościół pw. Św. Jerzego w Bukówku), parki, a także Gotycki Ratusz w Środzie Śląskiej, resztki fortyfikacji miejskich (mury obronne) otaczające Środę Śląską wzniesione w XIV w oraz odkryty w 1985 roku Skarb Średzki.
     
    Największe spółki funkcjonujące na terenie powiatu to: Röben Ceramika Budowlana Spółka z o.o., Armacell Poland Spółka z o. o., Vibracoustic Polska Spółka z o.o. oraz Gotec Polska Spółka z o.o. W ramach Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej działa także Podstrefa Ekonomiczna „Środa Śląska - Komorniki”.

    Obrzeżami Środy Śląskiej przebiega droga krajowa nr 94.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola